Práce musí obsahovat následující části v daném pořadí.
Titulní strana musí obsahovat název školy, název semináře (předmětu), název práce, jméno studenta, třída, rok a místo vypracování.
Druhá strana práce musí obsahovat následující prohlášení (prohlášení musí být zarovnáno ke spodní části stránky):
Prohlašuji, že jsem práci zpracoval samostatně a použil jen uvedené prameny a literaturu. Souhlasím s tím, aby práce byla zpřístupněna veřejnosti pro účely studia a prezentace školy.
V Praze + datum a rok
Jméno a příjmení
Volitelné poděkování vedoucímu práce, případně dalším osobám, které chcete jmenovat (poděkování musí být zarovnáno ke spodní části stránky).
Anotace se uvádí u odborných prací. U prací typu esej, úvaha apod. se anotace neuvádí. Anotace obsahuje pouze stručnou charakteristiku práce, jejích cílů a použitých metod. Naopak neobsahuje shrnutí výsledků práce.
(Anotace musí být zarovnána k horní části stránky)
Obsah je povinnou částí práce, pokud vyučující nestanoví jinak.
Obsah práce je tvořen seznamem hlavních nadpisů, případně podnadpisů jednotlivých kapitol. Uvádějí se maximálně 3 úrovně nadpisů (Nadpis 1, Nadpis 2, Nadpis 3). Je nutné uvádět číslo strany, kde se daný nadpis nachází.
Do obsahu se uvádějí všechny nadpisy kapitol umístěné v práci po obsahu (nadpis „obsah“ se do obsahu neuvádí).
Pokud autor práce vygeneruje obsah dříve a dokument následně upravuje, je nutné dohlédnout, aby čísla stránek u kapitol v obsahu odpovídala skutečnosti (obsah je potřeba průběžně aktualizovat).
Struktura vlastního textu práce je závislá na typu práce (esej, úvaha, odborná práce, …). Obsahuje text vytvořený autorem, text parafrázovaný či citovaný.
Maximální podíl parafrázovaného či citovaného textu z jednoho zdroje je 10 %, pokud vyučující nestanoví jinak. Procentuální zastoupení převzatého textu můžete zkontrolovat např. na www.odevzdej.cz.
Úvod nebo předmluva – vysvětlení, co je cílem práce. Zdůvodnění a vymezení tématu práce, stav dosavadního zpracování tématu v odborné literatuře. Nastínění obsahové struktury práce. Vysvětlení metod práce, které budou používány.
Slovo stať se v práci neuvádí. Popisuje vlastní nosnou část textu. U esejů/odborných prací se stať nejčastěji skládá z následujících částí:
Stať může mít i odlišnou podobu, záleží na typu práce a zadání vyučujícím
Kapitola závěry shrnuje nejdůležitější poznatky práce, načrtává další možné směry ve výzkumu tématu, zhodnocuje přínos práce, splnění cílů a zodpovězení otázek položených v úvodu.
Seznam použitých zdrojů na konci práce musí být seřazen abecedně od A do Z a musí obsahovat citační záznamy všech zdrojů využitých v práci. Každý citační záznam v seznamu použitých zdrojů musí obsahovat veškeré povinné informace o zdroji dle normy ISO-690. Povinné informace se liší v závislosti na druhu použitého zdroje – kniha, web, časopis aj.
Způsob citování, parafrázování, odkazování zdrojů v textu a vytváření seznamu použitých zdrojů je popsáno v samostatné kapitole níže – viz citace zdrojů
Pokud práce obsahuje obrázky, tabulky či grafy, musí obsahovat také jejich závěrečný seznam. Ten vychází z níže popsaných informací v samotném textu.
V samotném textu se u všech obrázků, tabulek a grafů uvádí titulek s pořadovým číslem (např. Tabulka 3: Hlavní představitelé surrealismu). V číslování vždy navazuje tabulka na předešlou tabulku, obrázek na předešlý obrázek, graf na předešlý graf. Nikdy nenavazuje číslo tabulky např. na číslo předešlého obrázku.
Pokud byl obrázek, graf či tabulka převzata z cizího zdroje, musí být tento zdroj u daného prvku uveden (např. Obrázek 1: Mapa světa; zdroj: www.seznam.cz/mapy).
Výsledné seznamy obrázků, tabulek a grafů obsahují stejné informace, jako jsou uvedeny v textu, tedy titulek s pořadovým číslem, příp. zdroj + číslo stránky, na které se obrázek, tabulka či graf nachází.
Pokud jsou v práci využity zkratky, je povinné uvést jejich abecední seznam a rozepsat jejich význam, (např. PR – „public relations“.)
Pokud práce obsahuje přílohy, musí být řádně pojmenované a práce musí mít také jejich seznam.
Přílohy se odevzdávají jako samostatný dokument.
Pokud chcete na vlastní oči vidět, jak by takové odborná práce na GJP mohla po formální stránce vypadat, stáhněte si tento vzor.
Číslovka se umisťuje až na stránky následující za obsahem. Na straně obsahu a předcházejících stránkách se číslovka nenachází, na všech dalších ano, včetně závěrů, seznamu použitých zdrojů, seznamu příloh apod..
Předchozí strany práce (obsah, anotace, poděkování, čestné prohlášení, titulní strana) se však též do číslování počítají.
Titulní strana práce se do číslování nezapočítává, pokud je vnějším obalem práce.
Pokud tedy bude mít práce na začátku dvě strany s obsahem, začne číslování až na třetí straně, a to číslovkou 3.
Autor práce je povinen citovat veškeré zdroje, které při zpracování práce použil.
Přebírání cizích informací a zakomponování takových informací do vlastního textu lze provádět formou přímé citace či parafráze.
Každý zdroj musí mít vytvořen citační záznam dle normy ISO-690. Tento záznam je v textu odkazován ihned za danou přímou citací či parafrází. Kompletní seznam veškerých citačních záznamů se nachází v kapitole seznamu použitých zdrojů.
V MS Word se postupuje následovně:
Forma citačních záznamů v seznamu použitých zdrojů a jejich odkazů v textu se řídí normou ISO-690.
Citační záznam obsahuje konkrétní informace v závislosti na druhu použitého zdroje (kniha, webová stránka, časopis, …).
Forma samotných odkazů citačních záznamů v textu se řídí normou „ISO-690 číselná reference“ nebo „ISO-690 první prvek a datum).
Příklad citace:
V textu:
“Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam in eros bibendum, ullamcorper lorem id, gravida tellus.” (Čáslavová, 2009 str. 92)
Pozn.: V případě citace obsahu z knihy je v odkazu uvedena též strana či rozsah stran, ze kterých bylo citováno)
V seznamu použitých zdrojů:
Čáslavová, Eva. 2009. Management a marketing sportu. Praha : Olympia, 2009. str. 92. ISBN:978-80-7376-150-9.
Příklad citace:
V textu:
“Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam in eros bibendum, ullamcorper lorem id, gravida tellus.” (1)
V seznamu použitých zdrojů:
Čáslavová, Eva. 2009. Management a marketing sportu. Praha : Olympia, 2009. str. 240. 978-80-7376-150-9.
Jméno tvůrce, Název: podnázev. Vedlejší název. Vydání. Další tvůrce. Místo publikování: Nakladatel, Datum publikování. Název edice a číslování. Standardní identifikátor. Poznámky.
HEROUT, Pavel. Učebnice jazyka C. 6. vyd. České Budějovice: Kopp, 2009. 271s. ISBN 978 80 7232 383 8.
ČAPEK, Karel. Válka s mloky [online]. 20. vyd. Praha: Československý spisovatel, 1981. Spisy, sv. 9 [cit. 13. 6. 2011]. Dostupné z: http://web2.mlp.cz/ koweb/00/03/34/ 75/66/valka_s_mloky.pdf. Text je rovněž dostupný v html, rtf, txt, pdb, prc a epub z: http://www.mlp old.cz/
Jméno tvůrce příspěvku. Název příspěvku. Název periodika. Vedlejší název [Typ nosiče]. Vydání. Místo publikování: Nakladatel, Datum publikování, Číslování, Rozsah stránek příspěvku [Datum citování]. Standardní identifikátor (ISSN). Dostupnost a přístup. Lokace.
Český lid: sborník věnovaný studiu lidu českého v Čechách, na Moravě, ve Slezsku a na Slovensku. Praha: V. Šimáček, 1892–. ISSN 0009 0794.
Jméno tvůrce, Název: podnázev. Vedlejší název [Typ nosiče]. Další tvůrce. Místo publikování: Nakladatel, Datum publikování, Datum aktualizace/revize [Datum citování]. Název edice stránka a číslování. Standardní identifikátor. Dostupnost a přístup. Lokace. Požadavky na systém. Poznámky.
TICHÁ, Jana a TICHÝ, Miloš. Jméno Zdeňka Milera nese jedna z planetek obíhajících kolem Slunce. In:Věda.cz [online]. 21. 4. 2011 [cit. 27. 7. 2011]. Dostupné z: http://www.veda.cz/article.do?articleId=68377.Path: homepage; články; 21. 4. 2011.
Práce se tiskne jednostranně na formát papíru A4, pokud není vyučujícím zadáno jinak.
Práce se odevzdávají ve formátu zadaném vyučujícím (zpravidla se jedná o nativní formát MS Word .docx nebo .doc) do informačního systému školy.
Pozn. Pokud je práce odevzdávána do systému Moodle a velikost odevzdávaného dokumentu přesahuje 20MB, je nutné využít jiné úložiště s životností dokumentu minimálně 5 měsíců (preferovaný je Onedrive) a do informačního systému školy vložit odkaz ke stažení na patřičný dokument na daném cloudovém úložišti, případně přístupové heslo k dokumentu.