Dokument i ze vzduchu projekt ŠVP 2018

Název: Dokument i ze vzduchu
Typ akce: projekt na škole v přírodě
Datum: 9. – 14. 9. 2018
Místo: areál Olšina, 382 26 Horní Planá

Popis akce: Co že se to všechno vlastně na ŠVP a na různých projektech děje?? To ví asi málo kdo.. Tento projekt půjde cestou dokumentu po stopách všeho zajímavého, co se na Olšině 2. týden v září děje, ale hlavně! .. šmírovat se tentokrát bude i ze vzduchu. Kdo si chce osvojit létání a natáčení s dronama, vytvořit nějaký ten video recept a či s kamerou pronásledovat všechny ostatní a vše zaznamenat do unikátního video-dokumentu, má jedinečnou šanci.

Poznámka: Projekt je určen pro studenty, kteří mají pokročilé zkušenosti s natáčením a střihem videí!

S čím budeme létat a co je potřeba?

Škola pořídila přes prázdniny dva různé drony, které v rámci projektu využijeme. Jedná se o DJI Mavic Pro a 3DR Solo. Oba drony mají vlastní ovládání, ke kterému je však zapotřebí mobilní telefon nebo tablet (tablet zatím jen pro 3DR Solo) jako obrazovka pro sledování letu a částečně i pro ovládání.
Studenti, kteří se projektu zúčastní, musí mít tedy na svých zařízeních nainstalované aplikace pro ovládání dronů. Instalaci doporučujeme provést před odjezdem na ŠVP, z důvodu velké datové náročnosti.

Pokud je někdo ze studentů vlastníkem jiného vybavení, jako jsou kamery / fotoaparáty, stativy, mikrofony, stabilizátory apod. a je ochoten je pro projekt využít, nechť si toto vybavení přibalí do batůžku.
Totéž platí o noteboocích – primárně budeme mít na střih videí dva poměrně výkonné počítače s operačním systémem Windows a střihačským softwarem PowerDirector Suite 6. Pokud však chcete střihat v jiném programu, je to jen na vás.

Pravidla leteckého provozu a létání s drony

Z dronů se dají pořídit nádherné záběry, které jinak nezachytíte. Není to ale zadarmo! Jelikož se budeme nacházet v těsné blízkosti vojenského areálu Boletice, který má i svůj vlastní vyhrazený vzdušný prostor, je nutné něco málo vědět obecně o pravidlech leteckého provozu a létání s drony.

Tyto pravidla je nutné znát i jinde – zkrátka kdekoliv, kde chcete s dronem lítat, jelikož ne jen vojenské prostory jsou ve vzduchu hlídané. Různá omezení platí například na létaní kolem letišť, nad obydlenou plochou, v přírodních parcích a rezervacích, na lidmi, nad soukromími pozemky i ve zdánlivě pustých oblastech a za porušení některých pravidel vám může hrozit dost velká pokuta!

Hodící se informace

  •  Pravidla pro létání s drony u nás v ČR vydává Úřad pro civilní letectví, který zároveň může udílet pokuty za jejich porušení a to až 5 let zpětně. Pozor! V každé zemi platí jiná pravidla pro létání s drony!
  • Mapy s různými oblastmi, na které se vztahují různá pravidla naleznete například na portálu Aisview. Existují i aplikace do mobilních zařízení jako je třeba AirMap.
  • Velmi hezky shrnutá základní pravidla létání s dronem naleznete na portálu dronweb.cz, kde naleznete i seznam zkratek různých pojmů, které se vám při létání určitě budou hodit!
  • Co se s drony musí, smí a nesmí, aneb legendární Doplněk X.
  •  Právní aspekty provozu dronů v ČR I.
  •  Bezpečnost především. Jaké škody může dron napáchat? FAA vydala bezpečnostní doporučení pro předpisy týkající se dronů.