Pražský filmový kufr

Pražský Filmový Kufr

Soutěžní festival mladých filmařů

Vážení studenti

rád bych Vás informoval o probíhajícím 2. ročníku soutěžního festivalu mladých filmařů Pražský filmový kufr. Své filmové práce do něj můžete přihlásit do 26. 9. 2018.

Pilotní první ročník nás mile překvapil velmi hojnou účastí – soutěže se zúčastnilo přesně 444 tvůrců ve věku od 3 do 20 let. Ti natočili 201 filmů všech čtyř vypsaných kategorií (hraný, animovaný, dokumentární film a film do minuty). Počítali jsme primárně s pražskými dětmi, ale kvůli fatálnímu nedostatku podobných akcí mimo hlavní město jsme do soutěže zařadili i snímky dětí z Ostravy, Hradce Králové, Liberce apod. Většina zaslaných filmových počinů dosáhla velmi vysoké úrovně, odborná porota složená ze špičkových odborníků (režisér Karel Smyczek, výtvarnice Galina Miklínová, režisér Miloš Kirschner, scénarista Tomáš Baldýnský aj.) tedy nakonec během slavnostního FestDne rozdala kromě těch hlavních i 60 zvláštních ocenění.

Také letos vyvrcholí soutěž slavnostním FestDnem spojeným s vyhlášením výsledků a celodenním programem (projekce oceněných filmů, besedy s profesionály o tématech týkajících se mnoha oblastí filmového řemesla apod.), na které vás zveme do CAMPu v pražských Emauzích 10. 11. 2018.

V rámci naší soutěže dostávají začínající filmaři prostor nejen pro prezentování svých počinů, ale zároveň pro sdílení svých zkušeností jak na internetu a během vlastního festivalu s ostatními mladými kolegy, tak s odborníky a profesionály z filmové branže. Soutěžní přehlídka jim nabízí lákavý způsob, jak reflektovat svět kolem sebe za použití dnes už běžně dostupných a pro většinu z nich i velmi atraktivních výrazových prostředků. Mladí autoři tak mohou dotáhnout do konce a předvést to, čím se mnohdy zabývají velmi rádi a čemu věnují velkou část svého volného času.

Pedagogickým a výchovným pracovníkům náš soutěžní festival vytváří platformu pro podpoření dětí a mladých lidi v jejich tvořivosti, pomáhá jim zhodnotit a kultivovat to, co jejich okolí mnohdy vnímá negativně jako něco zbytečného, nekvalitního a povrchního. To, že v rámci školní výuky i volnočasových aktivit dospělí spolupracují na něčem, co děti považují bytostně za své, a zažívají společně i dobrý pocit z profesionální prezentace výsledných děl, jistě přispěje i k prohloubení vzájemných vztahů a lze to považovat za účinný způsob prevence psychopatologických jevů u dětí a mladistvých.

Všechny podrobnosti a průběžné informace naleznete na www.prazskyfilmovykufr.cz a na facebookovém profilu www.facebook.com/prazskyfilmovykufr.