Škola v přírodě - Olšina 2019

Podívejte se, jaké projekty byly tentokrát a co se tam dělo!

Rozdělení Československa – práce s dokumenty

Vedoucí projektu: J. Končel, F. Zelenka
Anotace

V dobových materiálech (tisku, televizi) budeme sledovat postupný vývoj názorů na soužití obou národů u českých politiků a české veřejnosti a slovenských politiků a slovenské veřejnosti. Pokusíme se zodpovědět příčiny tohoto vývoje a budeme hledat motivaci k rozdělení státu z obou stran. Všimneme si i toho, jak demagogie ve prospěch vlastních cílů může zmást veřejnost.

PDF2
Prezentace - "Češi a Slováci ve společném státě"

Humanitní kmeny

Vedoucí projektu: J. Kubíček, M. Hodinková
Anotace

Co to znamená? Hodinková, Kubíček… a taky humanitní kmeny.

Chceš poměřit své síly s ostatními?

Chceš odpovídat na spoustu humanitních otázek, ale i běhat, skákat a promýšlet strategii?

Vybavení: sportovní oblečení i do deště, 2 stará trika na roztrhání/ osoba, 3 páry starých ponožek

Povyš svůj kmen na stát.

Lepší kmen vyhrává.

Španělští malíři: svět Salvadora Dalího, Pabla Picassa a Francisca de Goyi

Vedoucí projektu: M. Martínez y L. Tutrová
Anotace

V rámci našeho projektu se seznámíme s některými velkými postavami španělského výtvarného umění jako Salvador Dalí, Pablo Picasso nebo Francisco de Goya. Projekt bude rozdělen do dvou částí: v první uvidíme jejich nejznámější díla, budeme poznávat jejich inspiraci nebo osobnost. Ve druhé budou kreativní studenti: budou se snažit skrze výtvarné ztvárnění nebo divadlo zpodobnit svět těchto malířů.

Tento projekt bude především ve španělštině, ale také v češtině, když to bude potřeba, proto je otevřen všem studentům. Doporučujeme především těm studentům, kteří mají rádi umění, kteří se účastní španělského semináře nebo pojedou v říjnu do Madridu.

Potřebný materiál: studenti budou informováni před odjezdem na školu v přírodě.

Udržitelňáci

Vedoucí projektu: A. Koktová, K. Nodžáková
Anotace

Na konci minulého školního roku jsme se studenty 1. a 2. ročníků dospěli k závěru, že kromě teoretické výuky udržitelného rozvoje chceme udržitelnost podporovat i prakticky. Pro začátek stačí 2 – 3 akce na školní rok …

Hledáme proto členy týmu, který by zastřešil tuto studentskou iniciativu.

Co nás na Olšině čeká?

– vymyslet logo, název

– vybrat aktivity /i na základě ankety mezi studenty na konci školního roku/

– propagace aktivit …

S sebou: chuť dělat něco nového, psací potřeby a poznámkový blok se budou hodit.

Na týden novinářem

Vedoucí projektu: B. Padilla
Anotace

Zkuste si, jaké to je být novinářem, který se snaží vyštrachat zajímavé informace, zachytit neopakovatelné snímky či napsat poutavou reportáž. Pozorujte, vyptávejte se, zajímejte se, foťte. Během tohoto projektu dáme dohromady malý školní bulvár, pro který hledáme nápaditou a kreativní redakci.

PDF2
Ukázka časopisu - "Yellow RED"

Zažij knihu

Vedoucí projektu: D. Veselovská, absolventky M. Linhartová, K. Fleková
Anotace

Napadlo tě někdy podívat se na knihu z jiného úhlu? V našem projektu si vyzkoušíš situace, ve kterých se například ocitali hobiti na cestách, stařec na moři nebo Robinson Crusoe na opuštěném ostrově (vše v duchu Olšiny :)). Uplatníš logické i pohybové dovednosti. Naučíme se vše od šifrování přes štípání dřeva až po hod štěpem. S sebou: Volnočasové oblečení, blok + psací potřeby

PDF2
Kvíz - "Zažij knihu"

Start up

Vedoucí projektu: Skilleři + K. Thámová, T. Kamenická
Anotace

Chcete se zdokonalit v oblasti komunikace/prezentace a byznysu? Chcete si zkusit vytvořit svůj vlastní start-up pod vedením odborníků a dokážete ho následně obhájit před (potenciálními) investory? Zapojte se do projektu, který bude probíhat ve spolupráci s externími lektory.

Translating Shakespeare into Hip Hop

Vedoucí projektu: J. Whalley
Anotace

On this project students will work in groups to translate some of Shakespeare´s most famous speeches from the early modern English of the late 16thcentury into standard 21st century English and from there into Afro American Vernacular, British Black English, or Urban Colloquial English in the form of hip hop lyrics. We will keep the meaning of the texts while changing the vocabulary. The outcome will be a recital of all three versions. Knowledge of Shakespeare and/or hip hop not essential. Baseball caps optional. An open mind essential.

Projekt na houby

Vedoucí projektu: M. Žegklitz
Anotace

Roste něco? Slyšel jsem, že prý lidé jezdí do lesů s trakařem, aby to zvládli všechno odvést. U toho nesmíme chybět!

Projekt pro všechny nadšené i začínající houbaře. Budeme houby hledat, rozpoznávat, sbírat.

Nutné vybavení: košík či něco podobného, nožík na houby (ideálně zavírací).

PDF2
Kvíz na houby

Cestou necestou, kolem nekolem - aneb objev a zdokumentuj NEJ... Šumavy s J&M

Vedoucí projektu: M. Müller, J. Běhounek
Anotace

Šumava má hodně NEJ…! Navíc je rájem pro cyklisty. Vezměte si proto na Olšinu kolo a projeďte společně s tělocvikáři Michalem Müllerem a Jakubem Běhounkem to NEJ v blízkém i vzdálenějším okolí. Objednáno máme lehce pod mrakem, 23°C, takže IDEÁL. Při výběru tras budeme myslet na dívky i chlapce, takže no stress. Naším cílem bude užít si krásnou přírodu a zábavu, zdokonalit se v jízdě na kole a naučit se správně vyměnit duši, seznámit se s „cyklopravidly“ a k tomu vypracovat krátkou informativní brožuru pro cyklisty ubytované v okolí Horní Plané. Také se staneme místními průvodci v Google maps.

Co do projektu potřebuješ: dobrou náladu, smysl pro humor, horské kolo, 2 náhradní duše nebo “lepení”, cyklo helmu a rukavice, do dvojice pak zámek na kolo.

PDF2
Cyklo brožura
PDF2
Prezentace "Šumavských nej"

Měření v přírodě

Vedoucí projektu: M. Šíbová
Anotace

Chcete si vyzkoušet fyzikální měření? Jaké proudy a síly obklopují areál na Olšině? Produktem bude prezentace naměřených dat (např. hluková mapa areálu, atmosférický tlak při různých nadmořských výškách, měření teploty apod.).

PDF2
Prezentace "Měření v přírodě"

Za hranice (ne)poznaného

Vedoucí projektu: I. Hasalová
Anotace

LAND ART, AKČNÍ UMĚNÍ, BODY ART

To jsou tři umělecké směry, kterými se budeme v rámci projektu zabývat. Poznáme sami sebe, své okolí a hlavně hranice, za které ještě můžeme (chceme) jít. Budeme poznávat, tvořit a provokovat. Pokud chcete zažít něco nového, máte fantazii, chuť něco vymýšlet a zároveň realizovat, pojďte do toho!

PDF2
Prezentace "LAB"

Apokalypsa 2091

Vedoucí projektu: R. Dán, M. Pichlíková
Anotace

Bude to drama. Zda bude se špatným, či dobrým koncem, bude záležet i na Vás…

Kostru fiktivního příběhu zasazeného do relativně vzdálené budoucnosti budeme společně nabalovat a u toho si budeme klást nevyhnutelné otázky: Proč je lidstvo nepoučitelné? Jsou ekonomika, produkce a konzum smyslem našich životů? Proč jsou lidé čím dál víc odcizení a lhostejní? A je láska nakonec to jediné, na čem záleží? Jak to vlastně dopadne? Bude to progress či regress nebo třeba „pregress“?

Výstupem projektu bude krátké, stylizované, komentované drama s hudebním doprovodem

Požadavky: Hledáme zapálené studenty, kteří rádi přemýšlejí o budoucnosti a/nebo mají kreativního ducha v oblasti tvorby příběhu. Role v projektovém týmu: scénáristé, asistent režie, herci, vypravěč, vedoucí projekce, hudebník. Každý může mít jednu, nebo i dvě funkce.